Nie wiem czy wiecie, ale w lipcu w Gdyni dzieje się festiwal designu. Jak co roku odbywają się tam
warsztaty, wykłady, można obejrzeć filmy o twórcach i produkcji we wzornictwie przemysłowym i porozmawiać na najprzeróżniejsze tematy. Ja byłam, widziałam, zwiedzałam i rozmawiałam :).
Na Skwerze Kościuszki ustawiono centrum wydarzeń, a mianowicie kilkanaście kontenerów, pośród których zadziały się warsztaty i pokazy filmowe. W ich wnętrzach umieszczono arcyciekawą wystawę „Temat” której poniższy opis został przeze mnie ściągnięty bezwstydnie ze strony www.gdyniadesigndays.eu 🙂 Zapraszam do czytania, które objawi sens mojej fotorelacji.
CYTAT: Wystawa jest podzielona na 5 części :
T – technologia – pokazuje i opowiada o produktach, które poprzez ciekawe rozwiązania technologiczne wprowadzają do naszego życia coś nowego, odmiennego czy ciekawego. Technologia zaprojektowana aby służyć. Informacje wyeksponowane na przezroczystej pleksi i wyspawanej ramie na której wypleciono transparentną ścianę z kolorowej żyłki. Produkty intrygują kształtem (świetlówki, krzesła) albo zastosowanymi technologiami (dmuchane krzesło ze stali, gumowy abażur).
E – ekologia – podejście do naturalnych materiałów użytych w produkcji. Nacisk położony jest na naturalność i recykling. Lampy stołowe z makulatury czy krzesło z prasowanego papieru. Naturalne elementy – filc – jako siedzisko czy lampa. Całości dopełnia ekspozycja informacji na papierze makulaturowym oraz autorska instalacja z drewna konstrukcyjnego zapewniająca zapach drewna.
M – moda – czyli fashion, który nie występuję tylko w aspekcie dobrze nam znanej mody z wybiegów znanych projektantów ale jako element projektu wnętrza. Całość wystroju w miękkich materiałach – lampa z włóczki oraz ściany ekspozycji wyłożone tkaniną. Oraz elementy wystroju wnętrza nawiązujące do odzieży czy akcesoriów – nadruk na komodzie imitujący żakardową tkaninę czy też lampa – biżuteria.
A – atmosfera – zaprojektować można także atmosferę panującą w konkretnym miejscu. Wyciemniona przestrzeń, czarna i mroczna – rozświetlona retro żarówkami przypominającymi stare kino, chwili ciszy i skupienia w gwarze miasta.
T – typografia – przekazanie treści także może zostać zaprojektowane. Design na styku formy i przekazu na dwóch poziomach pozwala nam poznawać otaczający świat. Ciekawe rozwiązania i projekty zanikającej powoli sztuki typografii.
Wszystkie produkty i projekty opisane w ciekawy sposób pozwalają pomóc
zrozumieć zwiedzającemu, że nawet w sposób nieświadomy obcuje z designem,
który staje się głównym Tematem otaczającego go świata: KONIEC CYTATU
Strona festiwalu informuje, że wciąż można oglądać pięć wystaw: „Ładny kraj”, „Bóg Humor Ojczyzna. Design rosyjski”, „Design Innowacyjny, Rzeczy piękne i mądre”, „Made in Poland. Cudze chwalicie, własnego nie znacie” oraz „Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989”.
ale i tak zapraszam na festiwal w przyszłym roku.
p.s. logo pochodzi ze strony www.gdyniadesigndays.eu, zdjęcia są mojego autorstwa