Wczoraj wieczorem wybraliśmy się do Muzeum Narodowego. Praca do późnych godzin wieczornych, zwykle nie pozwala na dotarcie do jakiegokolwiek muzeum, zamykanego klasycznie o 18. Jednak w piątki, Narodowe uczynnie przedłużyła swoje działanie, aż do 20tej, dzięki czemu normalny człowiek może się trochę ukulturalnić. Celem wizyty było obejrzenie wystawy Chcemy być nowocześni. Wystawa obejmuje zbiory muzeum Narodowego dotyczące polskiego designu z lat 1955-1968. Tak więc, pojawiły się tam meble, tkaniny i ceramika m.in. Jana Kurzątkowskiego, Teresy Kruszewskiej, Marii Chomentowskiej, Alicja Wyszogrodzkiej.

Generalnie wystawa została bardzo ciekawie zorganizowana a niesamowitym bonusem są piątkowe koncerty muzyki z tamtych lat, na który zresztą wczoraj trafiliśmy, zupełnym przypadkiem. Uczniowie 2 i 3 roku Szkoły Muzycznej przy Bednarskiej, zagrali i zaśpiewali tak dobrze znane kawałki jak: „Pamiętasz była jesień”, „Piosenka jest dobra na wszystko”, i wiele innych. Dodatkowo Muzeum organizuje warsztaty designu dla dorosłych i dzieci, czyli szaleństwo wyplatania i aranżowania przestrzeni dla wszystkich. Można sobie o nich poczytać na pouczającej ulotce. Jak dla mnie Kuratorzy wystawy pomysły mają super, i wreszcie zorganizowali coś ciekawego. Wystawie towarzyszą również oprócz koncertów i warsztatów, Pokazy filmowe (soboty) oraz spotkania z projektantami działającymi w PRL-u oraz współcześnie. Jedyny mankament to kiepsko zaopatrzony sklepik z książkami, pamiątkami i katalogami. Za mało książek o tematyce wnętrzarskiej! 🙁 Albo właściwie ich brak. To jedyny minus.

Co do polskiego designu z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – ja osobiście polecam rozeznanie się w tym temacie. Mieliśmy wówczas bardzo zdolnych twórczych i patrzących w przyszłość projektantów wzornictwa przemysłowego. Teraz często nie docenianych. Ale mam wrażenie, że moda na tamten styl powolutku wkrada się do naszych domów i projektów. I oby tak dalej, czego sobie i Wam życzę.

krzesło Jana Kurzątkowskiego, 1952

krzesła „Muszelka”, projektu Teresy Kruszewskiej, 1956

tkanina projektu Alicji Wyszogrodzkiej, zwyczajowo nazwana „Panny”, 1958

dzbanki 'Kolumb’, projektu Danuty Duszniak, 1956

fotel z żywicy epoksydowej i włókien szklanych projektu Romana Modzelewskiego, 1958

dzbanki zaprojektowane dla LOT przez Zdzisława Wróblewskiego, 1958

tkanina 'Balony’ projektu Danuty Paprowicz-Michnio, 1964

wszystkie fotografie zostały wykonane przez Muzeum Narodowe.

POST SCRIPTUM
Nazwa mojego blogu wzięła się głównie od nazwy Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD, która powstała 27 października 1926 roku i zrzeszała przez cały swój okres działalności (do 1992 roku) największych twórców polskiej sztuki użytkowej.